Romanian Project Community
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Al Qaeda

+6
Raffaello
Here I am
Andy.
Cristian
.exe
TheRe.
10 participanți

In jos

 Al Qaeda Empty Al Qaeda

Mesaj  TheRe. Sam Feb 23, 2013 5:38 am

al-Qaeda
القاعدة‎


 Al Qaeda Flag_of_al_Qaeda_in_Iraq_svg


al-Qaeda
_________________________________________________________________________________________________
From Wikipedia, the free encyclopedia



Al Qaeda(in traduce al Qaida) este o organizatie globala,militant islamista fondata de catre Oasama bin Laden intre august 1988 si sfarsitul anului 1989.Aceasta a fost desemnata ca o organizatie terorista decatre Organizația Națiunilor Unite Consiliul de Securitate, NATO, Uniunea Europeană, Regatul Unit, Statele Unite ale Americii si alte tari.Al Qaeda a efectuat mai multe atacuri asupra non-musulmanilor și alte obiective pe care le consideră kafir.
Al Qaeda a atacat tinte civile si militare in diferite tari.Aceasta a efectuat atacurile din 11 septembrie 1998,bombardamente asupra abasadelor si in 2002,antentatele din Bali.Guvernul Statelor Unite a raspuns la atacurile din 11 septembrie prin lansarea razboiului impotriva terorii.Printre tehnicile caracteristice folosite de al-Qaida se numără si atacurile sinucigașe și atentate simultane de obiective diferite.Al-Qaeda este de asemenea responsabil pentru instigare la violență sectară în rândul musulmanilor .




Organization
_______________________________________________________________________________________________


Filozofia Al Qaeda de administrare a fos descrisa ca "centralizarea deciziei si descrentralizarea de executare.Se crede ca grupurile Al-Qaeda,in urma razboiului impotriva terorii,au devenit izolate,ceea ce a dus la aparitia de grupuri regionale ce folosesc termenul "al-Qaeda" ca marca.
Multi experti ai terorismului nu cred ca fiecare miscare jihadista la nivel mondial este condusa de catre Al-Qaeda.


Strategy
_______________________________________________________________________________________________


Pe 11 martie 2005, Al-Quds Al-Arabi,a publicat un document ce prezenta planurile "Al_Qaeda" pentru anul 2020.Abdel Bari Atwan rezuma aceasta strategie ce cuprinde 5 etape pentru a scapa Ummah de la taote formele de opresiune.
  • Provoca Statele Unite și Occidentul într-o țară musulmană invadatoare prin organizarea unui atac masiv sau un șir de atacuri pe teritoriul SUA, care conduce la pierderi masive civile.
  • Incitare la rezistenta locale contra fortelor de ocupanta
  • Estinderea conflictului in tarile vecine,si crearea unui razzboi lung de uzura contra SUA si aliatilor sai.
  • Conversia al-Qaeda într-o ideologie și un set de principii de funcționare care pot fi lejer franchizate în alte țări, fără a necesita comandă directă.
  • Prabusirea economiei SUA si instabilizarea politica la nivel mondial


WIP.
TheRe.
TheRe.

Mesaje : 50
Data de inscriere : 23/02/2013

Sus In jos

 Al Qaeda Empty Re: Al Qaeda

Mesaj  .exe Sam Feb 23, 2013 5:47 am

succes Smile si ai grija ce roleplay faci.

daca vroiai sa rezervi acest post sa-mi spui, o sa-l sterg.
.exe
.exe
Fondator
Fondator

Mesaje : 100
Data de inscriere : 23/02/2013

Sus In jos

 Al Qaeda Empty Re: Al Qaeda

Mesaj  TheRe. Sam Feb 23, 2013 5:54 am

Mersi.

Nu e nici o problema,nu vroiam sa rezerv primul post,voi mai face cateva modificari la postul principal,deoarece eu vreau sa fac ceva foarte simplu.Sunt newbie in acest tip de roleplay,dar voi incerca sa il fac cat mai bine posibil
TheRe.
TheRe.

Mesaje : 50
Data de inscriere : 23/02/2013

Sus In jos

 Al Qaeda Empty Re: Al Qaeda

Mesaj  Cristian Dum Feb 24, 2013 12:42 am

Frumos,bafta cu factiunea.
Cristian
Cristian
Tester
Tester

Mesaje : 160
Data de inscriere : 21/02/2013
Varsta : 31
Localizare : Sibiu

Sus In jos

 Al Qaeda Empty Re: Al Qaeda

Mesaj  Andy. Dum Feb 24, 2013 4:24 am

Multa bafta cu factiunea.
Andy.
Andy.

Mesaje : 74
Data de inscriere : 20/02/2013
Varsta : 25
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

 Al Qaeda Empty Re: Al Qaeda

Mesaj  Here I am Lun Feb 25, 2013 9:00 am

E clar baieti , cum am vazut un arab , imi cresc aripi sa nu primesc CK Very Happy Very Happy lol!

Here I am
Tester
Tester

Mesaje : 8
Data de inscriere : 25/02/2013

Sus In jos

 Al Qaeda Empty Re: Al Qaeda

Mesaj  Raffaello Mier Feb 27, 2013 7:32 am

Stafful a hotorat ca liderii factiunilor actuale sa beneficieze de un obiect - mapping. Ce doriti si unde?
Raffaello
Raffaello
Fondator
Fondator

Mesaje : 153
Data de inscriere : 20/02/2013
Localizare : Hall Of Fame

Sus In jos

 Al Qaeda Empty Al Queda

Mesaj  Jose' Vin Mar 01, 2013 5:10 am

Nu se zice Al Queda si Al Qued , nu se pronunta "A" uneorii ... si la imagine scrie Al Jahid .. Si se citeste Al Cuet , mai mult Al Qued este o echipa de fotbal din Iraq parca
Jose'
Jose'

Mesaje : 19
Data de inscriere : 21/02/2013

Sus In jos

 Al Qaeda Empty Re: Al Qaeda

Mesaj  BlanKeT Vin Mar 01, 2013 7:18 am

Frumos.Multa bafta.Smile
BlanKeT
BlanKeT
Tester
Tester

Mesaje : 75
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

 Al Qaeda Empty Re: Al Qaeda

Mesaj  TheRe. Sam Mar 02, 2013 9:17 am

Raffaello a scris:Stafful a hotorat ca liderii factiunilor actuale sa beneficieze de un obiect - mapping. Ce doriti si unde?

Sa analizez zonele posibile pentru "o baza" si va voi anunta atunci.
TheRe.
TheRe.

Mesaje : 50
Data de inscriere : 23/02/2013

Sus In jos

 Al Qaeda Empty Re: Al Qaeda

Mesaj  TheRe. Sam Mar 02, 2013 9:21 am

Jose' a scris: Nu se zice Al Queda si Al Qued , nu se pronunta "A" uneorii ... si la imagine scrie Al Jahid .. Si se citeste Al Cuet , mai mult Al Qued este o echipa de fotbal din Iraq parca

Wikipedia minte?

al-Qaeda (pron.: /ælˈkaɪdə/ al-ky-də; Arabic: القاعدة‎ al-qāʿidah, Arabic: [ælqɑːʕɪdɐ], translation: "The Base" and alternatively spelled al-Qaida and sometimes al-Qa'ida)
TheRe.
TheRe.

Mesaje : 50
Data de inscriere : 23/02/2013

Sus In jos

 Al Qaeda Empty :))

Mesaj  Jose' Sam Mar 02, 2013 12:02 pm

Vezi ca sunt arab OOC intreaba-l si pe Raffaello daca nu ma crezii
Jose'
Jose'

Mesaje : 19
Data de inscriere : 21/02/2013

Sus In jos

 Al Qaeda Empty Re: Al Qaeda

Mesaj  Sukamaru Mier Mar 13, 2013 11:23 am

Frumos , bafta Smile
Sukamaru
Sukamaru

Mesaje : 39
Data de inscriere : 13/03/2013
Varsta : 29
Localizare : Botosani

Sus In jos

 Al Qaeda Empty Re: Al Qaeda

Mesaj  serbansubs Sam Mar 16, 2013 12:58 am

Nu stiu,nu vreau sa ma bag,dar o factiune gen Al qeada,nu e cam DM?Mai ales ca ne aflam la tara?


Regard Serban

serbansubs

Mesaje : 7
Data de inscriere : 09/03/2013

Sus In jos

 Al Qaeda Empty Re: Al Qaeda

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum